Otwarcia przedszkola PKP pod w. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w wynajętym prywatnym domu dokonało Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstanek 15 listopada 1936 r. Początkowo zapisało się 40 dzieci. Ludność Rumi i Janowa dojeżdżając do pracy w Wejherowie zetknęła się tam z Siostrami Zmartwychwstankami i ich pracą oświatowo – wychowawczą. Kolejarze więc, zamieszkujący w Janowie zwrócili się do Sióstr z prośbą o założenie przedszkola dla ich dzieci.
Otwarcia i uroczystego poświęcenia tego pierwszego przedszkola w Rumi dokonał Ksiądz Henryk Schmelter w obecności licznie zgromadzonych rodziców i miejscowych władz. Władze miejscowe reprezentował rotmistrz – wójt Hipolit Roszczynialski (brat Księdza Proboszcza, Edmunda Roszczynialskiego z Wejherowa).
Początkowo, prawie przez cały rok, do pracy w przedszkolu dojeżdżały Siostry z Wejherowa. Kierowniczką została minowana Siostra Łucja Stoltmann, pomagały, na zmianą, Siostra Longina Bendkowska i Siostra Alma Więcław.
Od dnia 24 października 1937 r. Siostry zamieszkały w Rumi przy ul. Rodziewiczówny 4. Na uroczystość otwarcia domu przybyła z Warszawy przełożona Prowincji Polskiej, Siostra Teresa Kalkstein, Siostry z Wejherowa z Siostrą przełożoną Alicją Kotowską.
W niedzielę 24 października 1937 r. Mszę Św. o godz. 9.00, w nowo otwartej kaplicy pod wezwaniem Matki Boskiej Swarzewskiej i Św. Józefa, odprawili ksiądz Prałat, Edmund Roszczynialski z Wejherowa ( miejsce kaplicy to obecnie mała sala zabaw gr. starszej).
Z chwilą wybuchu wojny w 1939 r. i wkroczeniu okupanta do Rumi zaczęto interesować się Siostrami i po kilku dniach usunięto je z domu przy ul. Rodziewiczówny. Do Rumi powróciły Siostry w roku 1945 i zamieszkały, jak poprzednio, przy ul. Rodziewiczówny 4. Na nowo podjęły prace w przedszkolu.
W 1949 roku władze oświatowe w Wejherowie, bez podania przyczyn, wypowiedziały Siostrom pracę wychowawczą w przedszkolu.
Opracowanie na podstawie wspomnień S. Marii Beaty Bieniek
Pamiętam, jak przyszedł do nas wójt Roszczynialski
W latach 30. XX wieku uruchomione zostało przedszkole przy ul. Rodziewiczówny. W uroczystym otwarciu uczestniczył m.in. wójt Hipolit Roszczynialski. Odnaleźliśmy mieszkankę Rumi, która pamięta to wydarzenie.
- Było nas tam sporo, z kilkadziesiąt dzieci - wspomina rumianka.
Miesiąc wcześniej otwarcie nowej placówki zapowiedziała "Gazeta Gdańska". - Dzięki poparciu wojewody pomorskiego p. Raczkiewicza, wicekomisarza Rządu p. Szaniawskiego, starosty morskiego p. Potockiego i miejscowego zarządu gminy ma być otwarte już z dniem 1 listopada 1936 r. przedszkole dla dzieci w wieku od 3-7 lat - obwieściła gazeta w październiku 1936 roku.
Jak mówi Brunon Jeliński, po II wojnie światowej, a więc w tym czasie, gdy chodził do Słonecznej Jedynki, nie było tam już sióstr zakonnych. - Nie pamiętam też, żeby była kaplica - dodaje. - Ale pamiętam, że obok przedszkola w małym budyneczku wydawane były posiłki dla biednych. Obok była też ciastkarnia. W związku z tym, że nie mieliśmy pełnego wyżywienia, to rodzice