Nawigacja

ORGANIZACJA PRACY PRZEDSZKOLA ANONIMOWA SKRZYNKA NA SYGNAŁY KARTY PRACY LOGOPEDA INFORMACJA NAUKA NA ODLEGŁOŚC MOTYWACJA I WSPARCIE DZIECKA PROCEDURA COVID-19 PROJEKT - MAŁA KSIAŻKA - WIELKI CZŁOWIEK KODUJEMY W DOMU

Kącik dla rodziców

PROCEDURA COVID-19

Załącznik do zarządzenia dyrektora Nr 3/2020

 

 

Procedura bezpieczeństwa w celu zapobiegania
i przeciwdziałania COVID-19 wśród dzieci, rodziców i pracowników przedszkola

obowiązująca na terenie „Słonecznej Jedynki” przedszkola nr 1 w Rumi

obowiązują od 1 września 2020 roku

.

 

 

 

§ 1

Ogólne zasady organizacji pracy

  1. „Słoneczna Jedynka” przedszkole nr 1 w Rumi wznawia funkcjonowanie
    z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia
    i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Niniejsza procedura powstała na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.
  2. Ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz; zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy.
  3. Przy wejściach do przedszkola znajdują się płyny do dezynfekcji rąk (wraz z informacją o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby wchodzące do przedszkola), z którego obowiązana jest skorzystać każda osoba wchodząca do placówki.
  4. Jeżeli zajdzie konieczność wejścia do przedszkola osoby z zewnątrz, należy zachować dodatkowe środki ostrożności i zalecenia reżimu sanitarnego:
    • zachowanie 1,5 metrowego dystansu,
    • zakrycie nosa i ust,
    • obowiązkowa dezynfekcja rąk,
    • ograniczone przemieszczanie się po przedszkolu,
    • ograniczony kontakt z pracownikami przedszkola.
  5. Do przedszkola nie mogą wchodzić osoby, które są chore, przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
  6. W drodze do i  z przedszkola opiekunowie z dziećmi   przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
  7. W przedszkolu nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa – zarówno przez dzieci, jak i nauczycieli. Nie ma jednak przeszkód, aby korzystać z takiej formy zabezpieczenia. Zaleca się zakrywanie ust i nosa w  w trakcie przemieszczania się po korytarzu przedszkolnym, szatni, przy kontakcie z petentami.
  8. Dzieci do mycia rąk używają mydła w płynie i wody.
  9. Sale, w których odbywają się zajęcia są porządkowane i dezynfekowane  wg. planu dezynfekcji i higieny (załącznik nr 1).
  10. Przedszkole posiada termometr bezdotykowy. Pracownicy przedszkola mierzą dziecku temperaturę rano przy wejściu do przedszkola oraz wg. potrzeb, po wcześniejszym uzyskaniu zgody od rodziców/prawnych opiekunów. (Rejestr pomiaru temperatury załącznik nr 2).
  11. Nauczyciele usuwają z sal, w których odbywają się zajęcia, przedmioty i sprzęty, które nie mogą zostać w sposób skuteczny zdezynfekowane – ze względu na materiał, z którego są wykonane bądź kształt, ułatwiający gromadzenie się zabrudzeń. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
  12. Zaleca się korzystanie  z placu zabaw wg. harmonogramu: grupa młodsza w godz. od 10,00 do 11,15; grupa starsza od godz. 12,15 do 13,30.
  13. Podczas realizacji zajęć na placu zabaw, w tym zajęć   sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.  
  14. Prowadzony jest codzienny monitoring prac sprzątających – zeszyty prowadzone są dla każdej sali, pomieszczenia, korytarzy, toalet (załącznik nr 3).

 

 

§ 2

Organizacja i funkcjonowanie grupy przedszkolnej  

  1. Ddzieci przedszkolne przebywają w stałych salach.
  2. Podczas trwania epidemii COVID-19 w opiekę nad dziećmi nie będą, w miarę możliwości angażowani nauczyciele i inni pracownicy   powyżej 60 roku życia.
  3. Zapewnia się taką organizację pracy i jej koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup  dzieci.
  4. Dziecko musi posiadać własne przybory plastyczne i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku dziecka lub w szafie; dzieci nie powinny wymieniać się przyborami   między sobą.
  5. Wychowankowie   nie przynoszą do   przedszkola niepotrzebnych rzeczy i zabawek.

Rodzice

  1. Do przedszkola można przyprowadzać/może przyjść tylko dziecko zdrowe - bez jakichkolwiek objawów chorobowych Rodzice podpisują stosowne oświadczenie o stanie zdrowia dziecka (załącznik nr 4) .
  2. Nie można przyprowadzić  dziecka do przedszkola, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
  3. Rodzice zobowiązani są zapoznać się z zasadami obowiązującymi w przedszkolu w czasie trwania epidemii COVID-19.
  4. Rodzice zobowiązani są do podania co najmniej 2 możliwości kontaktu
    (numery telefonów), aby umożliwić szybką komunikację w sytuacjach nagłych.
  5. Rodzice zobowiązani są do przekazania dyrektorowi istotnych informacji na temat stanu zdrowia swojego dziecka i do niezwłocznego informowania o każdej ważnej zmianie.
  6. Należy regularnie przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny. Dziecko powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem, nie podawać ręki na powitanie. Powinno się zwrócić uwagę na sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.

Przyprowadzanie i odbierania dziecka z przedszkola

  1. Do  przedszkola może uczęszczać wyłącznie zdrowy  wychowanek, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. W przypadku wątpliwości możliwe jest dokonanie pomiaru temperatury przy pomocy termometru bezdotykowego (w celu dokonania pomiaru temperatury ciała   należy uzyskać zgodę rodziców lub opiekunów, jednak w przypadku niewyrażenia takiej zgody przedszkole zastrzega sobie możliwość nieprzyjęcia dziecka na zajęcia).
  2. W przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że dziecko nie jest zdrowe, nauczyciel informuje dyrektora, który podejmuje ostateczną decyzję w sprawie przyjęcia dziecka do przedszkola w danym dniu.
  3. Dziecko do przedszkola mogą przyprowadzać i odbierać tylko osoby zdrowe.
  4. Do   przedszkola dzieci są przyprowadzani o wyznaczonych godzinach.
  5. Po wejściu do placówki osoba przyprowadzająca bądź odbierająca powinna zachować wszelkie środki ostrożności, zdezynfekować ręce, posiadać osłonę ust i nosa.
  6. Rodzice przyprowadzający i odbierający dzieci z przedszkola mogą przebywać tylko                      i wyłącznie w   szatni, jednorazowo 2 osoby, zachowując dystans społeczny  wynoszący min. 2 metry.
  7. Dziecko z szatni obiera pracownik przedszkola z zachowaniem zasad – 1 rodzic                              z dzieckiem/dziećmi lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem /dziećmi 2 m, należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
  8. W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego rodzic/opiekun za zgodą dyrektora przedszkola, przy zachowaniu dystansu społecznego co najmniej 2m, może przebywać na terenie placówki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych). Należy jednak ograniczać dzienną liczbę rodziców/opiekunów do niezbędnego minimum.
  9. Rodziców zobowiązuje się o przekazanie powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko oraz osobom upoważnionym do odbioru dziecka                              z przedszkola.

Postępowanie w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej u dziecka

  1. Jeżeli rodzice dziecka zauważą niepokojące objawy u siebie lub swojego dziecka, nie mogą przychodzić do przedszkola.
  2. O podejrzeniu choroby muszą niezwłocznie poinformować dyrektora, a także skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym.
  3. Nauczyciel, który zauważył u dziecka oznaki choroby, w tym  podwyższoną temperaturę ciała powyżej 38,0ºC niezwłocznie powiadamia dyrektora przedszkola,  który kontaktuje się z rodzicami dziecka (opiekunami prawnymi) w celu odebrania dziecka z przedszkola. Do czasu przybycia rodziców dziecko umieszcza się w odrębnym  pomieszczeniu.
  4. W przedszkolu jest przygotowane pomieszczenie, tzw. Izolatorium, służące do odizolowania dziecka, u którego zaobserwowano podczas pobytu w przedszkolu oznaki chorobowe. Wyznacza się osobę, która pełni dyżur z odizolowanym dzieckiem.
  5. Izolatorium to jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji.
  6. W izolatorium dziecko przebywa pod opieką nauczyciela z zapewnieniem minimum 2m odległości, w oczekiwaniu na rodziców/opiekunów prawnych, którzy muszą  w przeciągu godziny odebrać dziecko z przedszkola.
  7. O zaistniałej sytuacji dyrektor lub inna wyznaczona osoba niezwłocznie powiadamia rodziców dziecka, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz organ prowadzący przedszkole.
  8. Dalsze kroki podejmuje dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym i o podjętych działaniach niezwłoczne informuje rodziców i pracowników przedszkola.
  9. Obszar, w którym przebywało i poruszało się dziecko należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w przedszkolu procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
  10. Należy ustalić liczbę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach placówki, w których przebywało dziecko podejrzane o zakażenie i zastosować się do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • "Słoneczna Jedynka" przedszkole nr 1 w Rumi
    ul. Rodziewiczówny 4
    84-230 Rumia
  • (+48) 586710568

Galeria zdjęć

Kalendarz

Piątek 19.04.2024